Iniciatíva Hovorme spolu vyzýva vedenie RTVS k odborným diskusiám naživo v top časoch

Bratia Juraj a Laco Matyinkovci zo skupiny Maduar vo svojej iniciatíve Hovorme spolu spoločne s ďalšími spoločensky aktívnymi osobnosťami vyzvali riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby do programu verejnoprávnej televízie zaradil diskusné relácie, ktoré majú byť venované prijímaným opatreniam na Slovensku v súvislosti s Covid-19. Vo svojom otvorenom liste požadujú odvysielať sériu piatich diskusných relácii za účasti spektra odborníkov s pluralitným zastúpením názorov a to vždy vo vyrovnanom počte 4-6 odborníkov z každej strany podľa danej témy.

„Považujeme za nevyhnutné, aby účastníkmi diskusie boli jednak tí odborníci, ktorí navrhovali alebo podporovali doteraz prijaté opatrenia: Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.; Prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.; MUDr. Marek Krajčí; PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.; MUDr. Peter Sabaka, PhD.; MUDr. Peter Visolajský; RNDr. Boris Klempa, DrSc.; Mgr. Richard Kollár, PhD.; Pavol Čekan, PhD., B.Sc.; MUDr. Vladimír Lengvarský, MPH; Martin Pavelka, MA (Hons.), MA, CA, MSc.; Prof. MUDr.Zuzana Krištúfková PhD., MPH; Doc. PhDr. Marek  Majdan  MSc., PhD.; JUDr. Róbert Rovný a pod, ako aj odborníci, ktorí navrhujú ich zmeny: Prof. MUDr. Hrušovský Štefan, CSc., Dr. SVS.; MUDr. Michal Piják, MUDr. Ján Lakota, CSc.; MUDr. Andrej Janco, MUDr. Juraj Mesík, MUDr. Igor Bukovský, PhD.; JUDr. Ján Drgonec, DrSc.; JUDr. Marica Pirošíková, JUDr. Peter Weis, a pod,“ uvádzajú v Otvorenom liste autori iniciatívy Hovorme spolu Juraj a Laco Matyinkovci.

„V priamej konfrontácii pred občanmi Slovenska tak budú môcť obhájiť svoje stanoviská a tvrdenia a spoločne nájsť zhodu na riešeniach, ktoré budú na prospech nás všetkých. Je to dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť prestala rozdeľovať a radikalizovať a rôzne názorové tábory začali spolu opäť hovoriť, “  píše sa v Otvorenom liste.

Iniciátori v Otvorenom liste z dňa 25.8.2021 navrhujú, aby diskusné relácie na RTVS obsiahli hlavné témy a zodpovedali tie najdôležitejšie otázky, ktoré rozdeľujú spoločnosť a na ktorých nie je zhoda ani v rámci odborných kruhov. Iniciatíva Hovorme spolu navrhuje, aby diskusné relácie odvysielala RTVS naživo na Jednotke a to v najsledovanejších časoch. Témy v Otvorenom liste vedeniu RTVS, ktorým by sa mali odborníci v týchto diskusných reláciách venovať, sú tieto:

 • Testovanie – PCR a Ag testy (ich spoľahlivosť a diagnostická vhodnosť),  celoplošné testovania (pomohli alebo zhoršili situáciu, išlo o medicínsku štúdiu platenú zo zahraničia alebo nie)
 • Očkovanie – ide o vakcíny alebo nie, sú experimentálne alebo nie, sú bezpečné alebo nie, ide o jediné riešenie alebo máme aj iné
 • Liečba – boli dodržané správne medicínske postupy alebo nie, vieme Covid-19 liečiť alebo nie 
 • Legislatíva – boli prijaté núdzové stavy platné, boli a sú platné vyhlášky hygienika, je prijatý pandemický zákon v súlade s ústavou, boli a sú porušované ľudské práva a medzinárodné dohovory alebo nie
 • Opatrenia – kto určil odborníkov, na základe čoho sa opatrenia prijímali, aké sú dopady (sociálne, psychologické, ekonomické, zdravotné a pod)

Otvorený list s výzvou vedeniu RTVS podpísali a iniciatívu Hovorme spolu podporili okrem iných aj populárny slovenský hudobník Marián Čekovský, biochemik a hudobný skladateľ Pavol Bodnár, a tiež známy producent Jaro Slávik. Odpoveď zo strany vedenia RTVS očakávajú iniciátori najneskôr do 31. augusta. „Pevne veríme, že bude kladná a ako naša verejnoprávna televízia tým prispejete nielen k vylepšeniu prijímaných opatrení, ale aj k upokojeniu situácie na Slovensku,“ vyjadrili svoje želanie bratia Matyinkovci.

Celé znenie Otvoreného listu nájdete tu: Otvorený list vedeniu RTVS

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
Email

Súvisiace články

Najčítanejšie články

TOP videá

Filter článkov podľa značiek

Najnovšie články

 • Všetky kategórie
 • Hovorme Spolu
 • Monitoring
 • Odborné komentáre
 • Znovu Spolu
Všetky kategórie
 • Všetky kategórie
 • Hovorme Spolu
 • Monitoring
 • Odborné komentáre
 • Znovu Spolu
MédiáOdborné komentáre

Slovenskí novinári objavili svoje práva a dôstojnosť. Kedy objavia tie naše?

Odborné komentáreZdravie

Britský uznávaný kardiológ najprv propagoval Covid vakcíny, no teraz sa obrátil proti nim

Monitoring

WEF – Yuval Noah Harari | Treba si zvyknúť na myšlienku, že ľudia sú len zvieratá, ktoré môžeme “hacknúť”.

Odborné komentáreZdravie

Lockdown zničil zdravie, ľudskú dôstojnosť, ekonomiku aj budúcnosť!

MonitoringOpatrenia

Kanadský diktátor Trudeau sa už vyhráža: 90% preočkovanosť omikronovým boostrom alebo lockdowny!

Odborné komentáreZdravie

Svetové ekonomické fórum: „Solidné, racionálne dôvody“ pre implantáciu mikročipov deťom

Odborné komentáreZdravie

US Open bez Djokoviča, lebo odmietol neúčinnú vakcínu – proti Wuhan variantu

Monitoring

Najnovšia energetická fáza prípravy na totálnu kontrolu štátom

Hovorme SpoluO iniciatíve

HOVORME SPOLU | Juraj Matyinko (Maduar) – Osobné video o tom, ako vznikla idea iniciatívy (Video č.1)

Odborné komentáreZdravie

Kolekcia videí Reného Baláka – Školstvo SR, Testovanie a Rúška pre deti v školách – 12.01.2021 (Video č.1)

CenzúraMonitoring

TAKTO PRED ROKOM – Lekári a nezávislí odborníci vyzývajú vedenie RTVS k vytvoreniu priestoru pre diskusiu vo forme dialógu o pandemických opatreniach.

AgendaZnovu Spolu

ZNOVU SPOLU – Novinky 3.8.2022