Iniciatíva Hovorme spolu vyzýva vedenie RTVS k odborným diskusiám naživo v top časoch

Bratia Juraj a Laco Matyinkovci zo skupiny Maduar vo svojej iniciatíve Hovorme spolu spoločne s ďalšími spoločensky aktívnymi osobnosťami vyzvali riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby do programu verejnoprávnej televízie zaradil diskusné relácie, ktoré majú byť venované prijímaným opatreniam na Slovensku v súvislosti s Covid-19. Vo svojom otvorenom liste požadujú odvysielať sériu piatich diskusných relácii za účasti spektra odborníkov s pluralitným zastúpením názorov a to vždy vo vyrovnanom počte 4-6 odborníkov z každej strany podľa danej témy.

„Považujeme za nevyhnutné, aby účastníkmi diskusie boli jednak tí odborníci, ktorí navrhovali alebo podporovali doteraz prijaté opatrenia: Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.; Prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.; MUDr. Marek Krajčí; PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.; MUDr. Peter Sabaka, PhD.; MUDr. Peter Visolajský; RNDr. Boris Klempa, DrSc.; Mgr. Richard Kollár, PhD.; Pavol Čekan, PhD., B.Sc.; MUDr. Vladimír Lengvarský, MPH; Martin Pavelka, MA (Hons.), MA, CA, MSc.; Prof. MUDr.Zuzana Krištúfková PhD., MPH; Doc. PhDr. Marek  Majdan  MSc., PhD.; JUDr. Róbert Rovný a pod, ako aj odborníci, ktorí navrhujú ich zmeny: Prof. MUDr. Hrušovský Štefan, CSc., Dr. SVS.; MUDr. Michal Piják, MUDr. Ján Lakota, CSc.; MUDr. Andrej Janco, MUDr. Juraj Mesík, MUDr. Igor Bukovský, PhD.; JUDr. Ján Drgonec, DrSc.; JUDr. Marica Pirošíková, JUDr. Peter Weis, a pod,“ uvádzajú v Otvorenom liste autori iniciatívy Hovorme spolu Juraj a Laco Matyinkovci.

„V priamej konfrontácii pred občanmi Slovenska tak budú môcť obhájiť svoje stanoviská a tvrdenia a spoločne nájsť zhodu na riešeniach, ktoré budú na prospech nás všetkých. Je to dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť prestala rozdeľovať a radikalizovať a rôzne názorové tábory začali spolu opäť hovoriť, “  píše sa v Otvorenom liste.

Iniciátori v Otvorenom liste z dňa 25.8.2021 navrhujú, aby diskusné relácie na RTVS obsiahli hlavné témy a zodpovedali tie najdôležitejšie otázky, ktoré rozdeľujú spoločnosť a na ktorých nie je zhoda ani v rámci odborných kruhov. Iniciatíva Hovorme spolu navrhuje, aby diskusné relácie odvysielala RTVS naživo na Jednotke a to v najsledovanejších časoch. Témy v Otvorenom liste vedeniu RTVS, ktorým by sa mali odborníci v týchto diskusných reláciách venovať, sú tieto:

 • Testovanie – PCR a Ag testy (ich spoľahlivosť a diagnostická vhodnosť),  celoplošné testovania (pomohli alebo zhoršili situáciu, išlo o medicínsku štúdiu platenú zo zahraničia alebo nie)
 • Očkovanie – ide o vakcíny alebo nie, sú experimentálne alebo nie, sú bezpečné alebo nie, ide o jediné riešenie alebo máme aj iné
 • Liečba – boli dodržané správne medicínske postupy alebo nie, vieme Covid-19 liečiť alebo nie 
 • Legislatíva – boli prijaté núdzové stavy platné, boli a sú platné vyhlášky hygienika, je prijatý pandemický zákon v súlade s ústavou, boli a sú porušované ľudské práva a medzinárodné dohovory alebo nie
 • Opatrenia – kto určil odborníkov, na základe čoho sa opatrenia prijímali, aké sú dopady (sociálne, psychologické, ekonomické, zdravotné a pod)

Otvorený list s výzvou vedeniu RTVS podpísali a iniciatívu Hovorme spolu podporili okrem iných aj populárny slovenský hudobník Marián Čekovský, biochemik a hudobný skladateľ Pavol Bodnár, a tiež známy producent Jaro Slávik. Odpoveď zo strany vedenia RTVS očakávajú iniciátori najneskôr do 31. augusta. „Pevne veríme, že bude kladná a ako naša verejnoprávna televízia tým prispejete nielen k vylepšeniu prijímaných opatrení, ale aj k upokojeniu situácie na Slovensku,“ vyjadrili svoje želanie bratia Matyinkovci.

Celé znenie Otvoreného listu nájdete tu: Otvorený list vedeniu RTVS

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
Email

Súvisiace články

Najčítanejšie články

TOP videá

Filter článkov podľa značiek

Najnovšie články

 • Všetky kategórie
 • Hovorme Spolu
 • Monitoring
 • Odborné komentáre
 • Znovu Spolu
Všetky kategórie
 • Všetky kategórie
 • Hovorme Spolu
 • Monitoring
 • Odborné komentáre
 • Znovu Spolu
RozhovoryZdravie

Ako zmeniť myslenie a vrátiť sa k radostnejšiemu životu? Príklady z praxe

MédiáOdborné komentáre

Dr. Igor Bukovský – Pani Čaputová, aj my sme konkrétni ľudia, haló…

RozhovoryZdravie

Lekári mi dávali pol roka života. Jaroslav Dušek má pravdu. Choroba je len následok.

Zdravie

Stretni sa s ľuďmi tvojej „krvnej skupiny“osobne. Koncom septembra 2023 vás pozývam na víkendovku tela a mysle.

AgendaRozhovory

Penis mu už nevráti nik. Diera namiesto vagíny je necitlivá. Ako chrániť deti pred zlým rozhodnutím?

RozhovoryV médiách

Nezabudnime na vyvodenie zodpovednosti z covid-hystérie – Štefan Havlík

RozhovoryZdravie

Ako detoxikovať domácnosť, čo si všímať na zadnej strane obalov a čo škodí vám i deťom?

RozhovoryZdravie

Ľudmila KUPCOVÁ: Cítime sa ako žobráci. Je to ponižujúce. Ak by sme sa nesnažili, syn už by bol “ležiak”

RozhovoryZdravie

Viete, že vaše telo má schopnosť „opraviť sa“? Blúdivý nerv je ako druhá miecha.

RozhovoryZdravie

Aspartám v nápojoch a jedle. Sledujte zadnú stranu obalov. Kedy sa mení na jed?

Zdravie

Klasické pasty sú plné chémie. Priznávajú to už aj niektorí zubní lekári…

RozhovoryZdravie

Prof. Jan RAK: Všetky procesy ozdravenia (aj v oblasti financií), závisia od vašich myšlienok a reči