Cvrčky v potrave sú stále témou, pretože ľudia hľadajú informácie, ako sa v problematike orientovať. Čo hľadať na zadnej strane obalu? A ako musia byť informácie označené?
Riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska pre Magazín 40plus, poskytla niekoľko informácií k označovaniu produktov z cvrčkov. Nariadenie, ktoré povoľuje cvrčky v potrave je platné od januára 2023.
Cvrčky v potrave – označovanie na Slovensku
Čo sa týka označovania alergénov v prípade použitia čiastočne odtučneného prášku z cvrčka domového ako novej potraviny, vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2023/5 je jednoznačne napísané, ako je potrebné označiť konkrétne potraviny:
Táto informácia sa musí uviesť v tesnej blízkosti zoznamu zložiek.
Takže nie je pravda, že by mohol výrobca zatajiť použitie takejto novej potraviny a neuviesť ju ako alergén. To, ako sa označujú alergény, je upravené v nariadení č. 1169/2011, musia byť v texte zdôraznené, napríklad iným štýlom písma alebo farbou pozadia.
V článku, ktorý si môžete prečítať v celom rozsahu v Magazíne 40plus sa zároveň píše aj o tom, ako pristúpili k označovaniu v Maďarsku a Rumunsku.
Rumunsko?
“Najďalej asi zašli práve v Rumunsku, pretože rumunská vyhláška hovorí o tom, že potraviny obsahujúce bielkoviny z hmyzu budú musieť byť v samostatných stojanoch, na ktorých bude tabuľa alebo iný viditeľný oznam, že ide o takúto potravinu.” Doplnila riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.
Záver?
Keďže nevieme, ako môžu tieto potraviny na ľudské zdravie komplexne zafungovať – to ukáže prax, tak je zrejmé, že sa bude každý spotrebiteľ musieť sám zodpovedne informovať a študovať, čo konzumuje. Z jednej strany je to aj dobre. Možno si ľudia všimnú, čo všetko zjedia aj mimo cvrčkov. Preto je fajn čítať zloženie a zaujímať sa celkovo o to, čo jete. A tiež o to, čo ktoré Éčko znamená…
Téma cvrčky v rozhovore
Ak ste ešte nevideli debatu s MUDr. Stenzlovou, možno príde vhod. Aj s návodom, prečo sa sústreďovať na používanie jednozložkových potravín… – pre sledovanie priamo na YouTube KLIK LINK