Výzva umelcov ROZOHNILA Visolajského: Neudržal sa a NESKUTOČNE NALOŽIL Bukovskému!

Tretia vlna pandémie koronavírusu sa pomaly začína a spoločnosť je čoraz viac rozdelená. Jedna skupina občanov verí vládnym opatreniam a očkovaniu, druhá proti nim chodí protestovať do ulíc. Na situáciu sa už nemohli pozerať známi umelci a vyzvali verejnoprávnu RTVS, aby zrealizovala diskusiu protichodných názorov. Odborníci tvrdia, že to môže pomôcť šíreniu osvety.

Signatári vyzvali RTVS, aby zrealizovala hneď päť diskusných relácií. Tie majú byť vysielané naživo na Jednotke a za účasti širokého spektra odborníkov. „Diskusné relácie majú obsiahnuť hlavné témy a zodpovedať tie najdôležitejšie otázky, ktoré rozdeľujú spoločnosť a na ktorých nie je zhoda ani v rámci odborných kruhov,“ píše sa vo výzve. Odborníci by mali hovoriť o testovaní, očkovaní, liečbe, legislatíve a opatreniach.

Medzi účastníkmi majú byť odborníci, ktorí navrhovali a podporovali protipandemické opatrenia, ako napríklad profesor Vladimír Krčméry (61), infektológ Peter Jarčuška, hlavný hygienik Ján Mikas (46) či lekár Peter Visolajský. Proti nim by sa podľa návrhu postavili tí odborníci, ktorí sú za zmeny – napríklad lekár Igor Bukovský, analytik Juraj Mesík či bývalý ústavný sudca Ján Drgonec (69). „V priamej konfrontácii tak budú môcť obhájiť svoje tvrdenia a spoločne nájsť zhodu na riešeniach. Je to dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť prestala rozdeľovať a radikalizovať a aby rôzne názorové tábory začali spolu opäť hovoriť,“ píše sa vo výzve.

Tú mali podpísať zvučné mená ako producent Jaro Slávik (47), hudobník Marián Čekovský (44), publicista Milan Markovič (78), spevák Marian Greksa (62), Miss Slovensko 2014 Laura Longauerová (25) a mnohí ďalší. Iniciátormi sú členovia skupiny Maduar – Juraj Matyinko a Ladislav Matyinko. „Ocitol som sa na zozname náhodou a nedorozumením,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Čekovský s tým, že nič nepodpisoval.

Bukovský, ktorý sa preslávil výrokom, že COVID-19 je len ťažšia chrípka, diskutovať chce: „Dlhodobo vyzývam vládnych poradcov na diskusie, v ktorých by došlo k výmene názorov nie s cieľom podrývať, ale vyjasniť si čo najlepšie riešenia s cieľom upokojiť spoločenskú atmosféru.“

Otázne je, či k diskusii príde a či splní účel upokojenia situácie. „Kontroverzné názory môžu získať väčší mediálny dosah. Ak bude diskusia, naopak, o preukázateľných faktoch, ľudí to môže upokojiť,“ povedal vedúci neuropsychologických projektov Peter Strcula s tým, že ľudia tak lepšie porozumejú tomu, prečo a z akých faktov rozdielne názory a napätie vznikajú. Sociologička Silvia Porubänová sa domnieva, že každá relevantná informácia je pre ľudí plusom: „Ide o podanie argumentov každého z odborníkov, čiže nemôžeme vedieť, ako by to vyzeralo. Mohlo by to na oboch stranách naštartovať ešte väčší nepokoj a ešte viac polarizácie.“ Porubänová si však myslí, že nejaké percento zo skupiny nerozhodnutých by diskusia mohla presvedčiť o vakcinácii.

K situácii sa pre náš denník vyjadril aj riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník (55): „Som presvedčený, že je potrebné diskutovať o téme pandémie a prinášať v debatách vecnú konfrontáciu názorov o prijímaných opatreniach. V súčasnosti na vytvorení vhodnej platformy intenzívne pracujeme.“ Podľa neho má zmysel každá aktivita, ktorá dokáže čo i len v malej miere zmierniť negatívne dosahy tretej vlny pandémie. Je vraj v záujme RTVS k tomu prispieť všetkými dostupnými možnosťami a ponukou signatárov sa budú zaoberať. „RTVS ako verejnoprávny vysielateľ k zaočkovaným i nezaočkovaným osobám pristupuje rovnako,“ dodal Rezník.

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
Email

Súvisiace články

Najčítanejšie články

TOP videá

Filter článkov podľa značiek

Najnovšie články

  • Všetky kategórie
  • Hovorme Spolu
  • Monitoring
  • Odborné komentáre
  • Znovu Spolu
Všetky kategórie
  • Všetky kategórie
  • Hovorme Spolu
  • Monitoring
  • Odborné komentáre
  • Znovu Spolu
InfokanálRozhovory

Ako zmeniť prácu aby vás živila aj bavila? Numerológia v praxi pri hľadaní práce či vzťahu…

RozhovoryZdravie

Plná nádrž ma stojí 8€, je tu teplo a rodina je tu na prvom mieste.

RozhovoryZdravie

Ján LAKOTA: Krčméryho obrat o 180 stupňov nechápem. Za seba, podpisujem každé svoje vyjadrenie.

RozhovoryZdravie

Čaga sibírska, reishi, shiitake – komu a na aké diagnózy čínske a ruské huby fungujú?

RozhovoryZdravie

Mirka Števková: Ako vplývajú liečivé byliny na naše zdravie – vydymovanie a jeho účinky

DiskusieRozhovory

MUDr. Lakota a MUDr. Fischer: Vakcíny, očkovanie, možné následky po očkovaní, náhle úmrtia?

RozhovoryZdravie

Lieky už nepotrebuje. Metóda liečivej sily (Bruno Gröning)uzdravila z depresií Teréziu duchovnou cestou

RozhovoryZdravie

V mRNA sa našli aj úlomky skla či DNA. Regulátori privierali oči. Hovorí vedec Ondrej Halgaš

RozhovoryZdravie

Dal sa zaočkovať. Verí, že imunita ho zachráni pred možnými vedľajšími účinkami vakcíny

Odborné komentáreRozhovory

Psychosomatika je veľká vec. Nenechajme sa strašiť. Veľa chorôb nám spôsobuje stres.

Odborné komentáreRozhovory

Soňa Peková: Sme ako v tlakovom hrnci. Zmena je už blízko a nesmieme sa báť. OD-pustenie je kľúč…

RozhovoryZdravie

Kortikoidy priamo do žily odmietla. Vyliečila sa a lieky už nepotrebuje.