Víťazom nemá byť niektorá z diskutujúcich strán, ale my, občania Slovenska. #HOVORMESPOLU

Založili iniciatívu HOVORME spolu a žnú pochvaly aj hejt

Kým niektorí novinári, ale aj politici hovoria, že je zbytočné dávať priestor „iným“ názorom, ďalší si myslia, že to je potrebné. Juraj s bratom Ladislavom založili iniciatívu, ktorá sa volá HOVORME spolu. Čo ich k tomu viedlo a čo od iniciatívy očakávajú? O čom je iniciatíva #Hovormespolu? Aj na to som sa ich spýtala v rozhovore, ku ktorému vás pozývam…

Juraj, o čom je iniciatíva #Hovormespolu ?

Zrejme každý z nás už vo svojom okolí vníma, ako začíname byť rozpoltení v súvislosti s aktuálnou situáciou – v rodinách, medzi priateľmi, na pracoviskách a najvypuklejšie je to na sociálnych sieťach či v diskusiách na internete. Koncom júla, keď nám zomrel otec, sme si však uvedomili, že pri vyjadrení úprimnej sústrasti sa dokázali ľudsky prejaviť a svojím spôsobom spojiť všetci ľudia z nášho okolia. A to bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní, alebo nie, a či schvaľujú súčasné opatrenia, alebo nie.

Po 18 mesiacoch rozdeľovania sme na chvíľu zažili taký neuveriteľný súlad, že to v nás zanechalo hlboký dojem. A tak sme začali hľadať, či existuje ešte niečo, čo by nás v tejto rozdelenej spoločnosti dokázalo spojiť. Prvé, čo nás napadlo, bolo zistenie, že asi nikto z nás, čo tu žijeme, nechce byť „vodený za nos“, či už politikmi, vládnymi odborníkmi, alebo tými, ktorí vidia iné riešenia.

Uvedomili sme si, že ak sa chceme k tomu čo najlepšie dopracovať, potrebujeme otvorenú odbornú diskusiu všetkých, ktorí k tejto téme majú čo povedať. Na tom sa zhodne asi veľká väčšina z nás. Sme presvedčení, že tých, čo diskusiu odmietajú a chcú pokračovať vo svojej „zákopovej vojne“, je skutočne málo. A tak sme vytvorili iniciatívu Hovorme Spolu, ktorej jediným cieľom je priniesť takúto širokú diskusiu verejnosti.

Kto všetko za iniciatívou stojí? Počula som aj také názory, že sú v nej len konšpirátori a antivaxeri…

Iniciátormi Hovorme Spolu sme my dvaja, je to čisto naša občianska aktivita. Pripravili sme však Otvorený list vedeniu RTVS, v ktorom žiadame o realizáciu 5 diskusných relácií na témy spojené s Covid-19 – Testovanie, Očkovanie, Liečba, Legislatíva a Opatrenia. Ten sme preposlali všetkým osobnostiam v našom okolí s tým, že keď súhlasia s jeho znením, tak budeme radi, keď sa k nám pripoja ako signatári.

Aby sme išli vzorom, oslovili sme ľudí z obidvoch „táborov“, pretože sme chceli odborníkom a aj verejnosti ukázať, že keď ide o silnú a hlavne prospešnú ideu, tak sa dokážeme spojiť a prekonať vzájomné animozity. V čase odoslania listu nás bolo 25, teraz sa už blížime k 50 signatárom a sme mimoriadne radi, že tam máme zastúpených ľudí, ktorí sú za očkovanie a súhlasia s opatreniami, rovnako aj ľudí, ktorí sú proti očkovaniu a nesúhlasia s opatreniami, a tiež aj tých, ktorí sa neprikláňajú na žiadnu stranu.

Okrem osobností, ktoré máme verifikované (odmietli sme k nim zaradiť aktívne pôsobiacich politikov či reprezentantov finančných skupín) a ktoré svojím signatárstvom dodali nášmu Otvorenému listu potrebnú váhu, majú na stránke Peticie.com možnosť našu výzvu podporiť aj všetci občania, ktorí s ním súhlasia. Sme radi, že ide o jednu z najobľúbenejších petícií (aj v čase písania tejto odpovedi bola prvá za posledných 24 hodín), ktorú podpísalo už viac ako 5 tisíc ľudí. A podľa komentárov, ktoré nám tam zanechávajú, sú tiež z rôznych táborov, takže naša misia spájať padá na úrodnú pôdu a má zmysel.

Ako reagujú mainstreamové médiá na vašu iniciatívu?

Mnohé z tých, ktoré sa sami označujú za seriózne, mali, bohužiaľ, tendenciu túto iniciatívu zosmiešniť a zdehonestovať, čo nám príde nevhodné. Ako keby im vyhovoval stav, v ktorom sú ľudia rozhádaní, a mali vyslovene záujem na tom, aby to tak aj zostalo. Prekrúcať oficiálnu tlačovú správu bulvárnym spôsobom bolo nehodné viacerých našich médií a je fakt smutné, že sa k tomu znížili. Rovnako manipulatívne sa k tomu postavil napr. aj denník SME, od ktorého sme dostali pozvanie na videorozhovor k pani Kovačič Hanzelovej.

Miesto toho, aby sme tam hovorili o iniciatíve, sa p. redaktorka snažila Juraja úporne vtiahnuť do tém, o ktorých by práve mali diskutovať nami navrhovaní odborníci na pôde RTVS. Bolo veľmi cítiť snahu akýmkoľvek spôsobom znemožniť našu aktivitu a navodiť dojem, že laici sa chcú vyjadrovať k veciam, ktorým nerozumejú.

Tomu zodpovedal aj titulok videa (je k dispozícii na YouTube kanáli ZKH), ktorý by v prípade seriózneho média mal zrejme znieť asi v tom zmysle, že „Juraj Matyinko prišiel predstaviť iniciatívu Hovorme Spolu“. Namiesto toho uviedli nasledovné. „Matyinko z Maduaru: Lekárov platia farma firmy, môžu byť aj dve pravdy.“ Akurát, že prvý výrok povedala v uvedenom znení redaktorka a nie Juraj. Takéto metódy používa bulvár a nie seriózne médium.

Čo v rámci iniciatívy pripravujete?

Po tom, čo v nami uvedenom čase neprišla žiadna reakcia z RTVS, sme oslovili aj naše 3 komerčné TV stanice, ani tie sa však nevyjadrili. Vyzerá to tak, že téma pluralitnej odbornej diskusie je v našich televíziách tabu. Aj preto sme sa rozhodli, že s pomocou našich známych zrealizujeme špeciálne online vysielanie za účasti všetkých relevantných odborníkov vrátane tých vládnych, ktorí odmietli ísť do RTVS. Čoskoro bude známy aj presný termín. Predpokladáme, že pôjde o jeden z najsledovanejších live streamov vôbec, takže sa na to veľmi tešíme.

Ak sa medzitým rozkývu v RTVS alebo v niektorej z komerčných televízií, bude to len na prospech nás všetkých, tak ako je tomu aj pri predvolebných diskusiách, ktoré tiež prebiehajú na viacerých fórach. Ako platitelia koncesionárskych poplatkov však pamätáme na to, čo má naša verejnoprávna dané zákonom č. 532 o RTVS (§ 3, bod 3b). Poskytovať nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí na slobodné utváranie názorov.

Z toho dôvodu sme ponechali Otvorený list v platnosti a vyzývame všetkých, ktorí jeho znenie považujú za správne, aby nami navrhovanú diskusiu v RTVS podporili podpísaním našej online petície. Rovnako vyzývame aj ďalšie osobnosti nášho spoločenského života, aby sa k nám pridali ako signatári. Nech je náš verejný tlak dostatočne silný.

Opatrenia často kritizujú aj Data bez patosu. To sú analytici. Ani ich nikto nepočúva. Prečo si myslíte, že vás niekto počúvať bude?

V tomto smere máme rozdielnu pozíciu. Oni sa snažia, aby ich počúvali politici, zatiaľ čo my sa snažíme o verejnú odbornú diskusiu, takže to máme asi ľahšie. Z nášho pohľadu by však do nami navrhovanej diskusie mohli prispieť aj oni so svojimi poznatkami, hoci nevieme posúdiť ich relevantnosť či pozadie, ktoré niektorí z nášho okolia označujú za politické. Ale veľké množstvo ľudí ich sleduje a považuje za dôveryhodný zdroj informácií, takže zrejme majú svoje miesto v odbornej diskusii.

Bolo by totiž fajn vidieť dátové modely a analýzy z viacerých zdrojov. Tak vládnych, ako aj z Dát bez pátosu, či niekoho ďalšieho, ak nimi disponuje. Aby sme eliminovali chybné výstupy, ktoré majú potenciál nepriaznivo ovplyvňovať život nás všetkých. O tom nami navrhované diskusie vlastne sú. O posune k najlepším riešeniam v danej situácii, kde víťazom nemá byť niektorá z diskutujúcich strán, ale my, občania Slovenska.

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
Email

Súvisiace články

Najčítanejšie články

TOP videá

Filter článkov podľa značiek

Najnovšie články

  • Všetky kategórie
  • Hovorme Spolu
  • Monitoring
  • Odborné komentáre
  • Znovu Spolu
Všetky kategórie
  • Všetky kategórie
  • Hovorme Spolu
  • Monitoring
  • Odborné komentáre
  • Znovu Spolu
MédiáOdborné komentáre

Slovenskí novinári objavili svoje práva a dôstojnosť. Kedy objavia tie naše?

Odborné komentáreZdravie

Britský uznávaný kardiológ najprv propagoval Covid vakcíny, no teraz sa obrátil proti nim

Monitoring

WEF – Yuval Noah Harari | Treba si zvyknúť na myšlienku, že ľudia sú len zvieratá, ktoré môžeme “hacknúť”.

Odborné komentáreZdravie

Lockdown zničil zdravie, ľudskú dôstojnosť, ekonomiku aj budúcnosť!

MonitoringOpatrenia

Kanadský diktátor Trudeau sa už vyhráža: 90% preočkovanosť omikronovým boostrom alebo lockdowny!

Odborné komentáreZdravie

Svetové ekonomické fórum: „Solidné, racionálne dôvody“ pre implantáciu mikročipov deťom

Odborné komentáreZdravie

US Open bez Djokoviča, lebo odmietol neúčinnú vakcínu – proti Wuhan variantu

Monitoring

Najnovšia energetická fáza prípravy na totálnu kontrolu štátom

Hovorme SpoluO iniciatíve

HOVORME SPOLU | Juraj Matyinko (Maduar) – Osobné video o tom, ako vznikla idea iniciatívy (Video č.1)

Odborné komentáreZdravie

Kolekcia videí Reného Baláka – Školstvo SR, Testovanie a Rúška pre deti v školách – 12.01.2021 (Video č.1)

CenzúraMonitoring

TAKTO PRED ROKOM – Lekári a nezávislí odborníci vyzývajú vedenie RTVS k vytvoreniu priestoru pre diskusiu vo forme dialógu o pandemických opatreniach.

AgendaZnovu Spolu

ZNOVU SPOLU – Novinky 3.8.2022