Maduar vyzýva RTVS, aby urobila diskusiu o COVIDe s „odborníkmi s iným názorom“. Televízia už zareagovala

 • Iniciátori „Hovorme spolu“ vyzvali riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby sa na obrazovkách RTVS zorganizovala diskusia o COVIDE, v ktorej sa majú stretnúť ľudia s iným názorom, aký prezentujú často citovaní odborníci
 • Iniciátormi výzvy sú členovia skupiny Maduar, výzvu podpísali aj Jaro Slávik či Marián Čekovský
 • Ako potenciálnych hosťov uvádzajú Pavla Čekana, Borisa Klempu, ale aj Juraja Mesíka či Igora Bukovského
 • RTVS prehlásila, že sa výzvou bude zaoberať

Denník N dnes priniesol informáciu o tom, že iniciatíva „Hovorme spolu“ vyzýva riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby vo verejnoprávnej televízii zorganizoval 5 diskusií, v ktorých budú ľudia z rozdielneho názorového spektra diskutovať o COVIDe.

Iniciátori tvrdia, že by takáto verejná diskusia mohla nastoliť pokoj v spoločnosti. „Je to dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť prestala rozdeľovať a radikalizovať a rôzne názorové tábory začali spolu opäť hovoriť,“ uvadzajú v otvorenom liste.

Iniciátormi výzvy sú členovia skupiny Maduar – Juraj Matyinko a Ladislav Matyinko. Svojim podpisom ich podporili aj ďalší, napríklad zabávač Milan Markovič, Jaro Slávik či hudobník Marián Čekovský.

Nenechaj sa pomýliť, showbiznis o COVIDe diskutovať nechce – inciátori žiadajú, aby sa v diskusii stretli vedecké kapacity Slovenska s ľudmi, ktorí COVID popierajú, zľahčujú či dokonca preukázateľne šíria hoaxy. Iniciátori chcú, aby sa do diskusií zapojili kapacity ako Pavol Čekan, Boris Klempa a na druhej strane stáli ľudia ako Igor Bukovský či Marica Pirošíková.

Doktor „Oriešok“ 

Iniciátori chcú, aby sa v diskusii stretli napríklad Vladimír Lengvarský, Vladimír Krčméry, Peter Jarčuška, Peter Sabaka, Richard Kollár,Pavol Čekan, Ján Mikas či Boris Klempa – teda ľudia, ktorí sa stali ústrednými postavami v boji proti koronavírusu.

Na druhú stranu chcú postaviť tých, ktorí o koronavíruse, pandémii či očkovaní pochybujú. Jedným z pozvaných by mal byť napríklad Igor Bukovský, ktorý o COVIDe šíril prostredníctvom svojho facebookového profilu viacero dezinformácii. Za niektoré sa ospravedlnil.

Do diskusie chcú ďalej z „druhého brehu“ pozvať aj „diablových advokátov“ – Petra Weisa a Maricu Pirošíkovú, ktorí tvrdia, že očkovanie je experiment a považujú ho za vojnový zločin. Žiadajú, aby danú stranu posilnil aj lekár Štefan Hrušovský, ktorý šíril dávno vyvrátený hoax o tom, že vakcinácia je génová terapia.

Ďalším hosťom má byť aj vyštudovaný, ale nikdy neordinujúci lekár Juraj Mesík, ktorý propaguje Ivermektín ako účinnú a bezpečnú liečbu, hoci účinnosť tohto lieku sa nikdy nepotvrdila. Všetci spomínaní hostia „z druhej strany“ vystupujú v médiách, ktoré sa označujú ako konšpiračné alebo rovno dezinformačné.

„Nápad tisícročia“ a reakcia RTVS

Po uverejnení výzvy sa zrejme v každom z nás vynorila kopa otázok. Prvou otázkou je, ako môže byť koronavírus predmetom diskusie, o to väčšmi diskusie medzi uznávanými odborníkmi a šíriteľmi hoaxov.

Čo príde nabudúce? Výzva na diskusiu medzi popieračmi holokaustu a potomkami jeho obetí? Diskusia medzi zločincami a ich obeťami? Diskusia medzi zástancami názoru, že Zem je plochá a astronautami? “ okomentoval situáciu lekár Milan Kulkovský na sociálnej sieti Facebook.

Na výzvu zareagoval aj lekár Jakub Hložník, ktorý je primárom a anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nemocnici svätého Cyrila a Metoda. „Pán primár, napíšme my, lekári COVID oddelení, verejnú výzvu, aby si Mudr.Mesík a Mudr.Bukovský obliekli skafandre a prišli na COVID oddelenie. Tam za prítomnosti kamier RTVS môžeme diskutovať priamo pri pacientoch…

preberieme liečbu, ukážu nám ako by oni liečili, môžu nastavit prístroje atď atď…žiadne demagógie v teple televízneho štúdia, ale pekne nech sa ukážu v nemocnici pri lôžku pacienta. Dosť bolo urážok o karpatských lekároch na vyplatných paskach Pfizeru, už máme týchto dezinformátorov plné zuby,“ napísal pod status Kulkovského Hložník.

RTVS reagovala, ponukou sa chcú zaoberať

RTVS však stihla promptne zareagovať. Tvrdí, že sa v súčasnosti zaoberá myšlienkou vytvoriť serióznu diskusiu, kde by sa stretli hostia z iných názorových skupín.

RTVS od vypuknutia pandémie poskytuje výrazný priestor pre viacerých odborníkov nielen v rámci spravodajských relácií v televízii a rozhlase, ale aj v ďalších programoch, dokumentoch, diskusiách či mimoriadnych diskusných formátoch venovaných špeciálne tejto téme.

RTVS eviduje zvýšený záujem viacerých osobností a subjektov o serióznu diskusiu na televíznych obrazovkách so zreteľom na vyváženie obsadenia hostí relácií z rôznych názorových skupín a touto myšlienkou sa v súčasnosti zaoberá. Ďakujeme za záujem o príspevok do diskusie na našich obrazovkách, ponuku berieme na vedomie a budeme sa ňou zodpovedne zaoberať,“ potvrdila RTVS pre portál omediach.com.

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
Telegram
LinkedIn
Email

Súvisiace články

Najčítanejšie články

TOP videá

Filter článkov podľa značiek

Najnovšie články

 • Všetky kategórie
 • Hovorme Spolu
 • Monitoring
 • Odborné komentáre
 • Znovu Spolu
Všetky kategórie
 • Všetky kategórie
 • Hovorme Spolu
 • Monitoring
 • Odborné komentáre
 • Znovu Spolu
DiskusieRozhovory

Čo si všímať na zadnej strane etikety, aby sme si neodstavili šišinku alebo NEotravovali telo?

RozhovoryZdravie

Jan Vojáček: Lieky nepredpisujem. Sú zbytočné, ak sa nezistí príčina. 5 krokov k dobrému zdraviu

AgendaZdravie

Ľutujem, že už zo mňa nebude plnohodnotný muž. Mladí dnes čelia tlakom i neodbornosti…

Rozhovory

Hogenová: Vyhodili ma z katedry krutým spôsobom. Nemohla som ani dokončiť prácu, hoci zadarmo.

RozhovoryZdravie

Čoraz viac mladých žien sa dostáva do predčasného prechodu. Príčina?

RozhovoryZdravie

Nič nefunguje, všetko sa rozpadá. Zmenám sa nedá vyhnúť. Ako byť šťastný a transformovať sa?

RozhovoryZdravie

Majetok či dobré auto? Úspech je dnes ostať zdravý v sedavom zamestnaní

AgendaLegislatíva

Cvrčky v potrave a označovanie na Slovensku. Čo sledovať na zadnej strane obalu?

DesatoroPolitika

Štefan Hrušovský: Dejiny sa často prekrúcajú. Mladí ľudia budú vedieť iba to, čo sa im predostrie.

AgendaRozhovory

Digitálna mena? Kam dnes investovať bez špehovania štátu?

DiskusieRozhovory

Anna HOGENOVÁ: Starý človek = brzda vývoja a pokroku? Ľudia sa boja o starobe rozprávať…

AgendaDiskusie

Dezoláti a idioti? Nie! Ľudia sa cítia oklamaní a podvedení, ako keď vás podvedie chlap.